thumb1

ASKI DA EKMEK VAR MI?


Değerli dostlarım sevgili hemşerilerim. Çok kısa zaman içinde baskısı yapılarak size de ulaşacak olan dergimize tarafımdan bir yazı yazarak katkıda bulunmam istediğinde, yıllar önce öğrendiğim ve çok etkilendiğim yukarıda başlığını gördüğünüz “ASKI DA EKMEK VAR MI?” adı altında, unutulmuş bir geleneğimizi sizlerle paylaşmak istedim.

Tüm İslam Âlemince mübarek olan bu aya, RAMAZAN ayına girdiğimiz bu günlerde içeriği ile çok önemli, sosyal dayanışmamızı artıran, İslam dininin bize işaret ettiği, hem dini hem de Türk toplumunun değerlerini ve kültürünü yansıtan bu konuyu siz değeri hemşerilerimle paylaşmak, eski nesillerin farklı uygulamalarla bildiği, yeni nesillerin ise pek bilmediği bu konuyu, eskilere hatırlatmak yenilere ise anlatmak istedim.

İnsanlara yardım etme, ihtiyacı olanın ihtiyaçlarını giderme, düşmüşün elinden tutup kaldırma, komşusu açken tok yatmama bizim hem dini hem de toplumsal değerlerimiz olarak ön plana çıkan, geçmişten günümüze kadar uzanan ve daha uzun yıllar sürdürülmesi amaçlanan inançlarımız, geleneklerimiz ve vecibelerimizdir.

Tüm bu yukarıda sayılan inanışlarımız, geleneklerimiz ve vecibelerimizi yerine getirirken en önemli noktalardan birisi ”Vereni Zora Sokmamak, Alanı Utandırmamak” diğer bir nokta ise ”Veren El Alan Eli Görmemeli” noktasıdır.

“ASKIDA EKMEK VAR MI?” işte tam böyle bir uygulamadır. Şöyle ki;

Sürekli alışveriş yaptığınız bir market veya mahalle bakkalınıza giderek maddi durumunuzun el verdiği ölçüde bir ödeme yaparak mesela 2 veya 3 ekmek parası fazla vererek Bakkalınıza bu ekmekleri “ASKIDA EKMEK VAR MI ?” uygulaması ile ihtiyacı herkimin olursa alabileceğini söylemeniz ve bu uygulamayı yaygınlaştırmak amacı ile çevrenize önermeniz. Bakkalınıza gelip ihtiyacı olanlar bu ekmekleri ihtiyaçları kadar alabileceklerdir. Bu tür bir uygulama ile Vereni zora sokmayan alanı utandırmayan, yardım yapan ile yardım alanı karşı karşıya getirmeyerek utandırmayan çok güzel ve çok insancıl bir uygulamadır.

Veren El, Alan Eli görmeyerek bu davranışını bir övünme melesi yapmayacak, Alan el de veren ile karşılaşmadığı için utanıp mahcup olmayacaktır.

“ASKIDA EKMEK VAR MI ?” ve benzeri uygulamalar ülkemizin çeşitli yerlerinde belli dönemlerde yapılmış ve hâlâ yapılmakta olan sosyal dayanışmanın en güzel örneklerinden sadece bir tanesidir.

Toplumsal birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu mübarek günlerde haydi hep beraber

“ASKIDA EKMEK VAR MI?”

Sağlıcakla kalın.

Kaynak: Bakırlı'nın Sesi Temmuz 2016*Sayı 11

İletişim Detayları

Web Sitesi Editörü: Serdar DEMİRHAN

Telefon: 0505 949 60 57
Email: serdar349@gmail.com